3 způsoby, jak zůstat nablízku dětem i v tom nejchoulostivějším věku

Období puberty a celkově dospívání je opravdu ten nejchoulostivější úsek života každého z nás. Celý se točí kolem neustálých nervů, pocitu méněcennosti a všichni v popředí s učiteli a rodiči to s námi zrovna nemyslí vážně.

Neříkej, že takovou pubertu si nepamatuješ ani ty. Není se za co stydět, je to přirozená část lidského života, ale možná budeš překvapena, jak velkému porozumění lze s adolescentem dosáhnout i v těchto krušných dobách.

Nesnaž se děti ve všem korigovat a omezovat

Pochopitelně jsou problémy a extrémy, kdy je potřeba okamžitě zasáhnout. Ale většinou rodiče „strkají nos“ do věcí, kam opravdu nemusejí a v konečném výsledku si děti proti sobě jen poštvávají. Buď v tomhle nad vodou a nech i toho tvého adolescenta ať udělá nějakou hloupost a dostane takříkajíc do rypáku od života. Tím, že ho bude neustále držet na vodíku si jej pouze poštveš proti sobě, a navíc by stejné chyby stejně opakoval sám od sebe, jakmile dostane příležitost.

Sdílej s dětmi vhodné momenty, jak jen to jde

Adolescent se na první pohled zdá jako opravdu nepříjemný tvor. To ale není pravda. Přeje si volnost mezi kamarády, na zábavě, na sportu a při schůzkách s kamarády či kamarádkami. Tam je nech o samotě, ale užívej správných chvílí. Buď s dítětem, když se potřebuje učit, přijď jej podpořit na zápas nebo na koncert jako řadový divák. Nepotřebuje ovace „To je moje dítě!“, věř že tvoje přítomnost dokáže víc.

Nepovažuj jejich problémy za malicherné

Nebudeme si spolu nic nalhávat, většina problémů, co adolescenti řeší je dost malicherná. To ale oni nechápou, a proto seš tu ty, abys alespoň na oko brala veškeré tyhle problémy vážně. Věř mi, že se vyhneš celé řadě nepříjemných hádek a momentů, a naopak dostaneš šanci si vyslechnout všechno to, co by ti pubertální dítě ve vzteku jinak neřeklo.

3 způsoby, jak zůstat nablízku dětem i v tom nejchoulostivějším věku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *