Slupky z brambor, pomerančů nebo banánů nevyhazuj – budou se ti ještě hodit!

Dát si banán, pochutnat si na pomeranči nebo k obědu rodině uvařit brambory – to všechno my ženy dobře známe. Co ale uděláme hned poté, co slupneme banán nebo oloupeme brambory? Jasně → slupky bezmyšlenkovitě vyhodíme.

Většina z nás slupky vyhazuje a to je škoda. Přitom se nám ještě mohou hodit – třeba jako dezinfekce nebo pomoc na popáleniny. Níže si přečti, proč by slupky u tebe doma určitě neměly hned končit v koši.

Zdroj → Fotka od kalhh z Pixabay 

Banánová slupka jako super leštidlo

Jak levně a efektivně vyleštit stříbro nebo kožené botky? Nemusíš utrácet penízky za kdovíjaké prostředky – stačí si dát ke svačině banán a slupkou potom předměty vyleštit.

Vážně to funguje! Vnitřní stranou slupky jen přejížděj přes daný předmět a na závěr otři utěrkou z mikrovlákna, nebo klidně obyčejným papírovým kapesníkem.

S pomerančovou slupkou do cukru

Používáš třtinový cukr? Pokud ano, možná se ti už stalo, že se v něm vytvořily hrudky. Mě se to stalo už několikrát, cukr mi vždycky zvlhne, neřád jeden a pak je samá hrudka…

Naučila jsem se dávat do nádobky s třtinovým cukrem kousek pomerančové slupky. Stačí fakt jen kousek, třeba 5 centimetrů dlouhý proužek. A dobře uděláš, když budeš cukr skladovat v lednici.

Zdroj → Fotka od congerdesign z Pixabay 

Bramborové slupky proti šedinám

Mě osobně se to tedy ještě netýká (nebo jsem první šedivý vlas zatím neobjevila a možná už na té mojí palici někde je), ale moje maminka s šedinami bojuje a asi jako každá ženská, která o sebe pečuje a chce vypadat dobře, nenese zrovna s úsměvem na rtech, že jí vlasy „zdobí“ šediny.

O triku s banánovými slupkami donedávna neslyšela – a já taky ne, poradila mi ho babička mojí dlouholeté kamarádky. Podle ní se mají omyté bramborové slupky povařit na mírném ohni alespoň půl hodinky, poté odstavit a nechat vychladnout. Pak slupky přecedíš a vodou, která po nich zbude, propláchneš vlasy, pořádně je promneš, necháš působit 10 minut a poté opláchneš vodou.

Mamka to zkusila a po prvním pokusu byla lehce zklamaná, že neviděla rozdíl. Přesvědčila jsem ji zkusit to ještě několikrát, řádově několik dní po sobě, najednou celá nadšená volala, že šediny už nejsou tak výrazné. Tak na tom přeci jen něco bude 🙂

Zdroj → Fotka od sonja_paetow z Pixabay

Slupky z banánu i na květiny

Slupkou z banánu můžeš vyleštit i prachem zanesené listy pokojových rostlin. Výsledek bude stejný, ba dokonce ještě lepší, nežli kdybys použila rozprašovač a vodu – tady totiž nehrozí, že by kapičky vody zaschly, což nevypadá hezky, ale naopak se listy budou krásně lesknout.

Slupky z brambor, pomerančů nebo banánů nevyhazuj - budou se ti ještě hodit!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *