Za římskými amfiteátry nemusíte pouze do Itálie. Jeden se skrývá také v chorvatské Pule!

Pula je jedno z krásných pobřežních měst chorvatské Dalmácie, které patří mezi nejčastější turistické cíle. Najdete zde krásné pláže, spoustu výborných restauraci, nad městem se tyčí nádherná pevnost a na mnoha místech tohoto krásného města můžeš najít spoustu pozůstalostí starověkého Říma. Pula totiž byla významnou pevností, a proto jí bylo také dopřáno patřičné péče.

Zdroj → Photo by Dimitry Anikin on Unsplash

Aréna, ve které se prolévala krev i hrála komedie

Amfiteátry římského původu jsou něčím naprosto neuvěřitelným. Jedná se o obrovské kruhovité stavby, které jsou nadčasové především neuvěřitelnou akustikou. Jakmile herci stáli na konkrétním místě na pódiu, bylo je slyšet i na těch nejzadnějších místech amfiteátru. Neuvěřitelná akustika, které nejsou schopni docílit mnohé divadelní stavby ani dnes za použití moderních technologií. Amfiteátry se tak ve starověkém Římě staly kulturními centry, hrála se zde dramata i komedie a v těch největších i prolévali krev gladiátorští otroci.

Římská strategická pevnost

Podle vykopávek se Pula stala jedním z nejmladších chorvatských měst při pobřeží Jaderského moře a byla zbudována již ve třetím století před našim letopočtem. Později se však stala především državou Říma a velice důležitou obchodní i vojenskou smyčkou. Město je totiž postaveno hluboko v přirozeném zálivu a díky tomu má strategickou pozici naprosto dokonalou pro zbudování vojenského přístavu, který zde byl i dlouhé roky. Dodnes je vojenský význam města viditelný na zbytcích římského opevnění kolem města.

Zdroj → Photo by Nick Kane on Unsplash

Amfiteátr, ve kterém se hraje také dnes

Jen málokterý dochovaný římský amfiteátr zeje prázdnotou a nic se v něm nekoná. Zcela naopak se i dnes stávají dějištěm mnoha kulturních vystoupení a ten v Pule není žádnou výjimkou. Potkat tu můžeš divadelní vystoupení, římské rekonstrukce, a dokonce také hudební oslňující koncerty!

Za římskými amfiteátry nemusíte pouze do Itálie. Jeden se skrývá také v chorvatské Pule!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *