Bikram jóga

silhouette photography of woman doing yoga

Bikram jóga se cvičí ve speciálních devadesátiminutových lekcích, které se skládají z 26 poloh a dvou dýchacích cvičení. Specialitou je, že se cvičí v sále vyhřátém na 42°C. Cvičení je vhodné pro každého, bez ohledu na stupeň pokročilosti, věk, či méně vážné zdravotní komplikace.

Proč se cvičí v teple?

Cvičení hatha jógy v teple je jedním z klíčů k úspěchu celé metody, protože cviky jógy v chladném prostředí mohou tělu velmi uškodit. Je totiž důležité si uvědomit, že cvičením jógy se mění struktura lidského těla – protahují se svaly, šlachy, odstraňuje se neohebnost kloubů. Ostatně nebezpečí úrazu při sportu v chladných prostorech platí pro všechny sportovní disciplíny obecně.

A čemu Bikram jóga pomáhá?

Pročištění lymfatického systému (jeho nesprávné fungování způsobuje mimo jiné i celulitidu), posílení imunitního systému, zvýšení kapacity plic a pružnosti páteře, posílení srdeční činnosti a kostí, zlepšení krevního oběhu, zpomalení příznaků stárnutí – to jsou jen některé pozitivní účinky.

Pravidelným cvičením dochází také skrze pocení k detoxikaci organismu, teplo otevírá póry a čistí tak pleť. Nutno podotknout, že teplo stimuluje i spalování tuků. Nikdo však nesmí čekat zázraky do týdne. Chce to vytrvalost, jako u každého cvičení.

Bikram jógu mohou cvičit i těhotné ženy a ženy po porodu. Pokud ji cvičí i před těhotenstvím, mohou se jí opět začít věnovat po třech měsících těhotenství a následně po uplynutí šestinedělí.


Bikram jógu jsem včera vyzkoušela. Před lekcí jsem vlastně vůbec nevěděla, do čeho jdu. A když jsem se dověděla, že v tom horku mám hodinu a půl cvičit jógu, předpokládala jsem, že po půl hodině buď umřu, nebo se s vypětím sil a velkou ostudou vypotácím do sprch. Kupodivu jsem to vydržela, sice na konci zcela vyčerpaná, ale velmi spokojená. Zvládli to všichni, kteří Bikram jógu cvičili poprvé, a že to byla společnost vskutku různorodá – co se věku, fyzické kondice, váhy i pohlaví týče. Lekce se totiž zúčastnili někteří protagonisté muzikálu Angelika a také část vedení divadla Hybernia: Leona Machálková, Petr Poláček, Jiří Helekal, Jan Kuželka i Petr Dodal, ředitel divadla Hybernia.

Nikdo ze zúčastněných sál předčasně neopustil, všichni cvičili až do konce a po lekci si pochvalovali, že ani nečekali, že jim po hodině a půl v takovém teple bude tak příjemně. Většina z nich odcházela s tím, že se určitě vrátí a zkusí cvičit pravidelněji. Určitě nejen proto, že praktikováním Bikram jógy se hubne – což je s blížící se letní sezónou aktuální pro ty, kdo se budou svlékat do plavek – ale i proto, že po cvičení se člověk cítí příjemně a že si chtějí ověřit, zda proklamované zdravotní benefity opravdu fungují.

Lekce ve studiu Bikram jógy vedou kromě jiných lektorů také majitelky, Petra Daňhelová, která Bikram jógu učila v Sydney v Austrálii a ve Velké Británii a Tereza Bonnet-Šenková, která učila Bikram jógu v Paříži a tam také byla v angažmá v Moulin Rouge.

Zakladatelem Bikram jógy je Bikram Chodhury, světově uznávaný učitel, který studoval jógu od svých čtyř let a ve 12-ti letech se stal národním šampionem Indie a tento titul 3x obhájil. V dospělosti spojil Bikram své znalosti východního učení s tříletou spoluprací s lékaři a vědci z Univerzitní nemocnice v Tokiu a vytvořil svůj vlastní systém poloh. V roce 1971 tuto svou metodu, na pozvání Americké Lékařské Asociace, přinesl do Spojených států a o dva roky později založil v Beverly Hills svou první školu  ”Yoga College of India”.

Právě tam Petru s Terezou, tak jako i ostatní učitele Bikram jógy na celém světě,  školil Bikram osobně. Jen tam lze totiž získat certifikát instruktora Bikram jógy.

Na celém světě je okolo 800 škol Bikram jógy a na cvičení nedají dopustit takové hvězdy jako třeba Madonna, Rachel Welch, Brook Shields, Cameron Diaz, Kareem Abdul-Jabbar, David Duchovny a z našich osobností třeba Lucie Králová /Miss ČR 2005/, Lilian Sarah Fischerová /2. Česká Vicemiss 2007/ a další.

Bikram jóga zvyšuje sebedůvěru ženám i mužům!

Mezi ženami a muži je ve světě o cvičení velký zájem. Nejvíce se hlásí ve věku mezi dvaceti a padesáti lety. Cvičení jim dodává sebevědomí a každý se pak cítí  lépe i po zdravotní stránce.  Ženy kolikrát nejprve přicházejí v dlouhých volných tričkách, aby na sebe příliš neviděly v zrcadlech. Po čase však už chodí klidně i v přiléhavých a hezkých úborech nebo plavkách. Jednak vidí výsledky, jednak o sobě začnou ztrácet pochybnosti.

Bikram jóga dokáže mužům nahradit velkou fyzickou zátěž v posilovně a při jiných sportech, dodává jim energii a při stresujícím zaměstnání i duševní vyrovnanost. Velmi často pak po první hodině  říkají, že je to naposled, co tvrdili, že je jóga jen pro ženské. Pro děti není Bikram jóga vhodná do třinácti let věku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *