Bojíš se říkat ne? Možná máš pocit, že tím někoho zklameš

Umíš říkat „ne“? Hodně z nás to neumí, protože máme pocit, že jakmile někoho odmítneme, automaticky ho zklameme nebo dokonce naštveme. Často potom říkáme ano na věci, se kterými nesouhlasíme, nebo je nechceme dělat. A tím jsme sami proti sobě.

Ruku na srdce, moje milá: umíš říkat ne? Patříš i ty k lidem, kteří neumí říkat ne, protože mají strach z okolí? Říkáš často raději ano jen proto, abys druhého nenaštvala nebo nezklamala? A napadlo tě někdy, že tím škodíš jen sama sobě?

Zdroj → Fotka od Kevin Phillips z Pixabay 

Proč by ses měla (ve svém vlastním zájmu) naučit říkat ne

Kdekdo by nad tím možná mávl rukou, ale když se nad tím zamyslíš, říkat ne je vlastně mnohem složitější, nežli se na první pohled zdá. Vyhýbáme se tomu, abychom předešli konfliktům a často říkáme ano i na věci, o kterých už předem víme, že je nejsme schopné dodržet.

Napadlo tě ale, čemu vlastně říkáš ne, když na něco jiného řekneš ano? Když například řekneš ano na práci, která tě nebaví a nenaplňuje? Nebo když řekneš ano na nefunkční vztah, který tě ubíjí? 

Zdroj → photo by Vie Studio from Pexels

Jak se to naučit?

Možná v tuhle chvíli neumíš říci ne, ale já věřím, že až si přečteš tenhle můj článek (a dočteš ho do konce, hihi), pak už to umět budeš. Nebo minimálně budeš vědět, jak správně na to a tvým úkolem bude jediné: trénovat!

1. Přijmi skutečnost, že říkat ne je v pořádku

Děláme to všichni, opravdu. Nebo alespoň drtivá většina z nás. Skutečně nejsi jediná, kdo někdy někoho nebo něco odmítne, tak se toho neboj. 

2. Uvědom si dopad tvého ano

Už se ti někdy stalo, že jsi řekla ano na něco, na co zkrátka bylo v danou chvíli jednodušší říci ano a ty jsi doufala, že se to potom nějak udělá nebo nějak vyřeší, jenže se stal pravý opak a ve finále to bylo ještě horší, nežli kdybys hned na začátku řekla ne? 

Tak vidíš. To je další krok, jak se to „ne“ naučit říkat. Uvědom si, jaký bude mít dopad, když na něco, co si vyžaduje jasné ne, řekneš ano.

Zdroj → Photo by Polina Tankilevitch from Pexels

3. Vyjadřuj se jasně a jednoduše

Když chceš na něco říci ne, není tvojí povinností to tomu druhému sáhodlouze vysvětlovat a své rozhodnutí nějak obhajovat. Prostě nechceš a tečka. Vyjadřuj se jasně a jednoduše, žádné vysvětlování, obhajování – na co?!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *