Na co si dát pozor při pěstování kávovníku v květináči: je háklivý na změny a nemá rád průvan

Kávovník je zajímavá exotická rostlina, která v mnohých z nás vzbuzuje nejen úžas, ale zároveň i touhu pěstovat kávovník doma v květináči. Dobrou zprávou je, že to lze a co víc – pěstování kávovníku není žádná raketová věda, vlastně je to docela jednoduché.

Doma v květináči můžeš pěstovat i mátu 🙂

Když je řeč o kávovníku, nutno zmínit, že je to nejen pohledná rostlina, která v interiéru udělá velkou parádu, ale když budeš trpělivá a zajistíš mu vhodné podmínky i správnou péči, už za tři roky se můžeš dočkat i prvních kávových zrn.

Zdroj → Fotka od Marcus Vu z Pixabay 

Kávovník můžeš začít pěstovat třemi způsoby

Pokud miluješ kávu a chceš se jednoho dne těšit ze svých vlastních zrníček, pak tě určitě zajímá, jak se dá kávovník pěstovat. Možnosti máš rovnou 3:

  • můžeš pořídit již vzrostlou rostlinu
  • můžeš ho vypěstovat z řízků
  • můžeš kávovník pěstovat ze semene

Pro jakou variantu se rozhodneš, nechám samozřejmě na tobě. Vzrostlou rostlinu koupíš v hobby marketech i v zahradnictví. Kdo má zkušenosti s řízkováním (a teď nemyslím známou klasiku v trojobalu, mňam) a má někoho, kdo mu poskytne řízky kávovníku získané z postranních větví, ten se může vydat touhle cestou. Do třetice tu máme pěstování ze semen, kdy je ale potřeba koupit kvalitní semena, jež nebudou starší nežli jeden měsíc – pak totiž ztrácí schopnost klíčit, takže se obrať ideálně přímo na nějakého pěstitele 🙂

Zdroj → Fotka od stachelblitz_01 z Pixabay 

Na co si dát pozor, když pěstuješ kávovník doma?

Ve své domovině se tahle krásná rostlina dorůstá úctyhodné výšky až pěti metrů. Ty se ale bát nemusíš – v domáckých podmínkách se dorůstá výšky maximálně metr a půl, takže žádný strach – bourat se u vás doma nebude. Navíc kávovník plodí už od jednoho metru, takže klídek – o kávová zrna nepřijdeš.

Jestliže chceš kávovník pěstovat doma v květináči, měla bys vědět, na co si dát pozor. Ačkoli je pravda, že na pěstování není kdovíjak náročný, přeci jen je tu pár věcí, které se určitě vyplatí znát.

  • nemá rád změny – nesnáší přemisťování, takže mu najdi jedno místečko a už s ním nehýbej
  • vyžaduje stálé teploty – nebude mu svědčit, když v jednu chvíli bude teplota taková a za okamžik maková
  • pozor na průvan – jestli kávovník něco nemá v lásce, pak je to průvan, přeci jen pochází z exotiky
  • ostré slunce – nejlépe se téhle rostlině daří na jihovýchodě nebo jihozápadě, pozor si dej na ostré slunce
  • žádné hnojení – jakmile nastane období vegetačního klidu, nehnoj ho
  • zalévání – kávovník si řekne sám, kdy potřebuje zalít a to tak, že se mu svěsí listy, tehdy ho postav do nádoby s vodou a nech ho tam půl hodiny

Pěstuješ si kávovník doma? A už sse dočkala kávových zrn?

Na co si dát pozor při pěstování kávovníku v květináči: je háklivý na změny a nemá rád průvan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *